Przewodnik po Krakowie

Przyjeżdżasz do Krakowa po raz pierwszy i szukasz przydatnych wskazówek? Korzystając z naszego przewodnika, dowiesz się jak zaplanować podróż do stolicy Małopolski. To średniowieczne miasto wygląda jak wyjęte z bajki, z tętniącym życiem rynkiem, spiralnymi, gotyckimi wieżami, wspaniałym zamkiem i legendą o smoku. Poznaj wąskie zaułki, brukowane uliczki, ukryte dziedzińce oraz sieć podziemnych piwnic i tuneli!

Unikaj szczytu sezonu, jeśli tylko możesz

Nie lubisz zgiełku i tłumu turystów? W takim razie wybierz się do Krakowa zimą. Miasto ma o tej porze zachwyca wyjątkowym urokiem. Możesz wtedy zobaczyć świąteczne jarmarki i odpocząć w przytulnej restauracji lub klimatycznej kawiarni. Większość atrakcji jest nadal otwarta, nie musisz więc z niczego rezygnować. 

Przewodnik po Krakowie

Oszczędzaj z Krakowską Kartą

Jeśli przyjechałeś do magicznego miasta królów na dłużej, wyrób sobie Krakowską Kartę. Obejmuje wstęp do ponad 40 atrakcji turystycznych i muzeów, a także bezpłatną komunikację miejską. Korzystając ze wspomnianego rozwiązania, możesz zobaczyć Fabrykę Oskara Schindlera, Rynek Podziemny, Aptekę “Pod Orłem”, Wieżę Ratuszową, Kościół Mariacki i Barbakan. Przygotowując plan wycieczki, uwzględnij też Muzeum Narodowe, Starą Synagogę, Mury Obronne i Dawną Siedzibę Gestapo przy ulicy Pomorskiej. Kartę Krakowską warto wyrobić, gdy zamierzasz tutaj spędzić przynajmniej 2-3 dni.

Odwiedź dzielnicę Kazimierz

Na południe od centrum miasta znajduje się dawne getto żydowskie. Kazimierz został zapomniany przez wiele lat, teraz znów tętni życiem. Stał się popularnym miejscem artystów i studentów. Możesz odwiedzić cmentarz żydowski lub wybrać się na spacer. W niedzielny poranek wybierz się na pchli targ na Placu Nowym. Jeśli wybierasz się tam w sobotę, spodziewaj się bogatej kolekcji antyków. To świetny sposób, by poobserwować mieszkańców i znaleźć wspaniałe pamiątki.

Przewodnik po Krakowie

Dojazd do i z lotniska

Międzynarodowy port lotniczy im. Jana Pawła II znajduje się 11 km na zachód od centrum miasta. W 2015 roku został w pełni zmodernizowany, łącznie z otwarciem nowego terminalu pasażerskiego. Znajdziesz tutaj bankomaty, kantory wymiany walut, punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie samochodów, restauracje, sklepy i kaplicę. Oprócz tego możesz skorzystać z salonu biznesowego i usług VIP. Jeśli chcesz szybko dojechać z lotniska do centrum, wybierz pociąg. 

Szukasz miejsca na wygodny Balice nocleg? W takim razie zwróć uwagę na kameralny hotel Neohotel. Mieści się w pobliżu Balic i autostrady A4. Można do niego łatwo dojechać pociągiem i autobusem. Oferuje zarówno pokoje jednoosobowe, jak i dwuosobowe i typu studio. Oprócz tego proponuje apartament rodzinny.

Odwiedź MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej to jedna z najnowszych krakowskich placówek kulturalnych. Oferuje bogatą i zróżnicowaną kolekcję sztuki z ostatnich dwóch dekad. Zobaczysz tutaj dzieła takich artystów jak Tomasz Bajer, Bartek Materka, Robert Kuśmirowski i Maria Stangret. Organizuje regularnie wystawy czasowe.

Przewodnik po Krakowie

Wybierz się na spacer po Plantach

Planty to rozległy, malowniczy park otaczający Stare Miasto. Ma 4 km długości, zajmuje powierzchnię 21 ha. Możesz tutaj uciec od miejskiego zgiełku. Jeśli chcesz odpocząć, zamów kawę i ciasto w restauracji pod Wawelem.