Magazynowanie towarów - na czym polega i dlaczego warto z niego skorzystać?

Dzisiaj niemal normą stało się zlecanie usług logistycznych firmom zewnętrznym. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się temu, jak magazynowaniem towarów zajmują się profesjonalne firmy logistyczne. Czy rzeczywiście warto z nimi współpracować? Dlaczego outsourcing usług logistycznych jest opłacalny?

 

Profesjonalne magazynowanie towarów

Pozornie mogłoby się wydawać, że magazynowanie towarów to po prostu ich przechowywanie, zatem nie ma w tym nic trudnego, co wymagałoby jakiejkolwiek fachowej wiedzy. Okazuje się jednak, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Rzecz w tym, iż wiele towarów wymaga szczególnych warunków przechowywania. Ponadto, niezwykle ważny jest porządek w magazynie, który pozwala zachować rozeznanie w kwestii ilości towaru, który wciąż jest obecny w hali, jak i tego wydanego. Co więcej, magazynowanie to nie tylko przechowywanie towarów, ale również ich przyjmowanie, zabezpieczanie oraz wysyłanie. Tym samym jest to złożony i trudny proces, który wymaga fachowego podejścia, aby nie doszło do zniszczenia towarów lub całkowitego paraliżu przedsiębiorstwa.

 

Wypracowane schematy działania

Firmy logistyczne pracują w oparciu o sprawdzone schematy i strategie. Najpopularniejsze z nich to: FIFO, LIFO i FEFO. FIFO to skrót od First In First Out. Nie trudno rozszyfrować, iż chodzi o wydawanie w pierwszej kolejności towarów, które trafiły do magazynu jako pierwsze. LIFO natomiast oznacza Last In First Out, czyli działanie przeciwne niż przy stosowaniu strategi FIFO. Natomiast FEFO to strategia stosowana w przypadku towarów posiadających określony termin przydatności. FEFO oznacza bowiem First Expired First Out. Tym samym z magazynów, które działają wykorzystując ten schemat, w pierwszej kolejności wydawane są towary, których czas przydatności do użycia jest najkrótszy.

 

Działania na dużą skalę

Na rynku wciąż obecne są firmy logistyczne zarządzające tylko jednym magazynem, jednak nie stanowią one realnej konkurencji dla przedsiębiorstw dysponujących całą siecią magazynów. Zdecydowanie korzystniejsze jest zlecenie magazynowania towarów firmie, która posiada możliwość przetransportowania ich do innej części kraju wtedy, gdy może to usprawnić dostawę. Najlepsze firmy logistyczne dysponują dziesiątkami magazynów, rozmieszczonymi na terenie całego kraju, a czasami również poza jego granicami.

Warto również zauważyć, że firmy logistyczne nie działają dla pojedynczych klientów, lecz dla kilku, a czasami nawet większej liczby podmiotów. Jest to korzystne dla każdego z klientów firmy logistycznej, gdyż dzięki temu magazynowanie towarów staje się tańsze. Rzecz w tym, iż dzięki realizacji wielu zleceń przez ten sam zespół, w tych samych budynkach, znacząco obniżają się koszty operacyjne. Jeżeli natomiast firma logistyczna ponosi mniejsze koszty, może zaoferować swoim klientom niższe stawki. Dlatego też przeważnie im większe jest przedsiębiorstwo oferujące magazynowanie towarów oraz ich transport, tym korzystniejsze warunki współpracy proponuje klientom.

 

Magazynowanie towarów - na czym polega i dlaczego warto z niego skorzystać?