Odpoczynek a efektywność zawodowa

Wielu nie ma świadomości jak bardzo odpoczynek wpływa na efektywność podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Kiedyś czas wolny od pracy był prawem przeznaczonym dla określonej grupy społecznej. Współcześnie jest to traktowane nawet w kategorii obowiązku.

Odpoczynek versus skuteczność pracownicza

Raz do roku w Państwie Polskim większości obywatelom przysługuje co najmniej 2 tygodnie urlopu. Jest to nam nałożone odgórnie. Nikt nie dokonuje refleksji na temat dlaczego tak właściwie jest. Nakaz ten zwykle odbierany jest jako przejaw sprawiedliwości. Człowiek powinien wypoczywać nie ze względów społecznych, ale ekonomicznych. Nie od dziś wiadomo, że wypoczęty pracownik generuje lepsze rezultaty. Warto dbać o ten odpoczynek, by móc odpowiednio spełniać się w swych życiowych rolach.

Odpoczynek a efektywność zawodowa

Jak właściwie odpoczywać?

Podejście do odpoczynku powinno być podobne jak do pracy. Chodzi tutaj by czas wolny był organizowany tak jak planujemy sobie czas pracy. Odpoczynek powinien być przemyślany. Warto zastanowić się w jakiej formie najlepiej odpoczywamy czy to aktywnej czy bardziej pasywnej. Należy zwrócić uwagę, by forma odpoczynku była przeciwstawna do formy pracy. Jeśli w pracy pracujemy ciężko fizycznie warto zaplanować sobie jakiś wypoczynek na leżaku. W przypadku pracy siedzącej odpowiednim relaksem byłoby wyjście w góry czy wycieczka rowerowa. Jest to udowodnione przez specjalistów, którzy twierdzą, że najlepsze efekty wypoczynku przyniosą aktywności, które są zupełnie inne od tych, jakie podejmowane są w pracy zawodowej.

Indywidualny dobór formy wypoczynku

Rodzaj aktywności podejmowanej podczas odpoczynku nie zależy tylko i wyłącznie od wykonywanej pracy, ale także od typu charakteru. Wiadomym faktem jest to, że osoby introwertyczne chętniej spędzą czas wolny w kameralnie, a nie na spotkaniu grupowym. Osoby, który lubią intensywnie spędzać wolne chwile nie będą usatysfakcjonowane wypoczynkiem na plaży. Wybrany przez nas wypoczynek nie tylko ma przynosić ulgę fizyczną i psychiczną, ale przede wszystkim ma być dla nas przyjemny.