Skąd wzięło się drzewko świąteczne w Polsce?
Ubieranie choinki to jeden z najbardziej charakterystycznych zwyczajów towarzyszących przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia. Nie jest to polska tradycja, lecz zwyczaj zapoczątkowany w Niemczech, który do Polski trafił między XVIII i XIX w. Na początku, choinka pojawiała się w domach arystokracji, później zwyczaj jej przystrajania dotarł do wszystkich warstw społeczeństwa, towarzysząc nam po dziś dzień.
Co symbolizuje drzewko świąteczne?
Choinka to nic innego, jak specjalnie udekorowane na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia drzewko iglaste. Tę rolę mogą pełnić różne gatunki drzew – np. świerk, jodła i sosna. Łączą je tradycyjne dekoracje, które według ludowej tradycji mają przynosić domowi bogactwo, płodność i obfitość.
Choinka sama w sobie jest symbolem życia, płodności i odrodzenia, a zwyczaj jej ubierania bezpośrednio wywodzi się z wierzeń pogańskich. Co ciekawe, w pierwszych latach swojego funkcjonowania, tradycja ta była dość mocno krytykowana przez kościół – dziś na szczęście choinka stała się jednym ze zwyczajów chrześcijańskich, a w wielu domach pod choinką pojawia się także żłobek ze Świętą Rodziną, podkreślając chrześcijańską symbolikę drzewka świątecznego.
Choinka w tradycji góralskiej i symbolika ozdób
Zwyczaj przystrajania świątecznego drzewka jest szczególnie kultywowany na południu Polski – w tradycji góralskiej. Mieszkańcy Podhala nazywali choinkę „jutką” i zamiast ustawiać ją na podłodze w klasycznej pozycji, wieszali drzewko do góry nogami. Choinka była następnie dekorowana słodkościami i suszonymi owocami. Słodycze często wieszano nad płonącymi świeczkami, aby szybko mogły spaść na ziemię i zostać zjedzone przez domowników.
Choinka jest jednym z symbolów Bożego Narodzenia, a pojawiające się na niej dekoracje same w sobie posiadają określone znaczenie. Sama choinka jest symbolem życia, jabłka mają zwiastować dobrobyt i urodę, łańcuchy odpowiadają za więzi rodzinne, anioły oznaczają świętą opiekę nad domem, a dzwoneczki przynoszą dobre nowiny. Tradycyjna jemioła natomiast oznacza szczęście, miłość oraz płodność, których nie może zabraknąć w kolejnym roku.