Współczesny rynek pracy
Rozwój zawodowy dla wielu osób stanowi priorytet, dlatego pracownicy każdej branży starają się wykonywać swoje obowiązki z należytą starannością i w sposób, który przynosi szeroko pojętą satysfakcję. Najważniejszą zasadą, która pozwala na osiąganie kolejnych sukcesów i odcinanie od nich przysłowiowych kuponów w przyszłości, jest ciągłe poszerzanie swoich horyzontów oraz zdobywanie nowych umiejętności i predyspozycji.
Specyfika współczesnego rynku pracy
W uwagi na wyraźnie widoczne zmiany na rynku pracy, łatwo dojść do wniosków, że inwestycja w oficjalne i długotrwałe szkolenia dla nowych pracowników przestaje być opłacalna dla przełożonych. Ta tendencja ma swoje uzasadnienie, ponieważ obecnie średni staż pracy wynosi około 4 lata, rynek pracy jest bardzo elastyczny i wiele osób bez zastanowienia podejmuje decyzję o zwolnieniu. Czasami jest za to odpowiedzialny zbyt słabo rozbudowany system motywacyjny, poczucie stałej kontroli na każdym etapie pracy, czy nieprzyjemna atmosfera wśród pracowników. W efekcie osoby posiadające wiele różnych kompetencji decydują się na zmianę pracy, są w stanie podjąć ryzyko, by w pełni wykorzystać pełen potencjał, który w nich drzemie.
Jaki powinien być pracodawca?
O efektywności pracownika świadczą nie tylko jego umiejętności, zdolność dobrego rozplanowania powierzonych obowiązków. Istotna jest właściwa motywacja ze strony przełożonego, który nie stosuje metody „kija i marchewki”, ale we właściwy sposób dopinguje swoich podwładnych, jednocześnie wsłuchuje się w ich ewentualne problemy, pomaga w poszukiwaniu rozwiązań. Powinien pełnić również funkcję wsparcia na każdym etapie rozwoju zawodowego, doceniać inwestowany trud i wysiłek w wykonywanie powierzonych obowiązków. Żeby zostać zauważonym przez kadrę kierowniczą, doskonałym sposobem jest angażowanie się w sprawy firmy, wówczas wzrasta świadomość przełożonych, że mogą liczyć na pomoc pracowników w ciągłym rozwoju firmy. W biznesie warto zatem postawić na partnerstwo, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku.