Czy warto założyć firmę w Czechach?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma dość dużo zalet. Chodzi między innymi o niezależność finansową, podejmowanie samodzielnych decyzji i na własny rachunek. Oczywiście integralną częścią własnej firmy jest zawsze pula obowiązków i posiadanie skutecznego planu na jej rozwój.

Czy warto założyć firmę w Czechach?

Firma w Czechach – dlaczego warto?

Miesięczne koszty prowadzenia działalności mogą skutecznie zniechęcić, ponieważ są dość wysokie. Nie każdy polski przedsiębiorca jest w stanie się przez to utrzymać na rynku, przez co rezygnuje z prowadzenia interesu. Na szczęście istnieje pewien sposób na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Wystarczy założyć firmę w Czechach. Przedtem należy określić, jaki rodzaj działalności będzie założony – jednoosobowa, czy może spółka. Najbardziej opłacalne jest to pierwsze i wiąże się z niewielką ilością formalności do załatwienia. Można je ukończyć w ciągu jednego dnia i rozpocząć prowadzenie biznesu. Drugą opcją jest spółka – jawna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna lub komandytowa. Niezależnie od wyboru, musi zostać wpisana do Rejestru Handlowego.

Formalności niezbędne do założenia firmy w Czechach

Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach wystarczy dowód osobisty, zaświadczenie o niekaralności, o tytule własności lub prawie do użytkowania lokalu będącego siedzibą przedsiębiorstwa. Niezbędne jest ponadto uiszczenie opłaty administracyjnej. W przypadku spółki, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ musi pojawić się notariusz. Jest on odpowiedzialny za spisanie aktu notarialnego, do wszystkich formalności potrzebne są niektóre dokumenty. Firmę w Czechach można zarejestrować na cztery sposoby, nie ma znaczenia, jaką formę przyjmie. Można udać się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej, przesłać wszystkie dokumenty mailowo z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Ponadto wchodzi w grę również wysyłka ich zwykłym listem albo osobista wizyta w tak zwanym Czech POINT. Założenie działalności w Czechach jest po prostu tańsze. Na korzyść przemawia także bardziej przejrzysty system podatkowy.