O czym pamiętać decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Prowadzenie własnej firmy jest dużym wyzwaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i zaangażowanie. Niestety nie każdy jest w stanie poradzić sobie z własną działalnością, a zaciągnięte kredyty, zobowiązania i długi wpływają na coraz gorszą sytuację finansową. W takich momentach wiele osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Czym jest upadłość i co daje właścicielom? O tym poniżej.

Jak ogłosić upadłość?

Upadłość konsumencka, aby była prawomocna, wymaga aby była ogłoszona przez sąd. Najczęściej następuje to na wniosek przedsiębiorcy, ale zdarza się także, że wnioskodawcą jest wierzyciel. Ogłoszenie upadłości oznacza, że właściciel nie jest w stanie wpłacić swoich zobowiązań i w tym momencie musi on pozbyć się wszystkich wartościowych przedmiotów. Pozostaje z niczym, ale nie musi obawiać się o ataki komornika i zlicytowanie domu czy mieszkania.

O czym pamiętać decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Na czym polega ogłoszenie upadłości?

Syndyk, czyli osoba zarządzająca majątkiem upadłego przedsiębiorstwa, dba o to, aby właściciel miał zapewnione środki do życia. Nie może on zostać z niczym. Nawet jeżeli dochodzi do spieniężenia nieruchomości, dłużnik otrzymuje środki na wynajęcie mieszkania przez dwa kolejne lata. Co więcej, w trakcie rozprawy sąd decyduje, które długi mogą zostać umorzone, gdzie można wydłużyć czas spłaty i jak rozplanować regulacje zadłużenia. Może zdarzyć się także tak, że sąd zadecyduje o pobieraniu części wypłaty, na poczet posiadanych długów.

Pomoc fachowców

Przed ogłoszeniem upadłości dobrze jest zdecydować się na wsparcie profesjonalistów, którzy doskonale wiedza jak prowadzić sprawę, aby przedsiębiorca uzyskał jak najwięcej korzyści. Istnieją sytuacje, w których nawet dobry prawnik nie pomoże. Nie każdy może ogłosić upadłość konsumencką. Niestety, jeżeli sąd stwierdzi, że zadłużenie było celowe lub wynika z rażącego niedbalstwa, może odrzucić wniosek o ogłoszenie upadłości. Dlatego też dobrze już od samego początku rozsądnie zarządzać firmą i zdać się na profesjonalne wsparcie i zaufanych pracowników.