Informatyka śledcza – przyszłościowy kierunek

Urządzenia mobilne typu tablet czy smartfon stanowią nieodłączny element codziennego życia. Coraz częściej w domach pojawiają się laptopy, telewizory, a nawet lodówki i inne urządzenia AGD z dostępem do Internetu. Dosyć popularne stają się systemy inteligentnego sterowania domem. Niestety w związku z rozwojem nowoczesnej technologii, równie gwałtownie wzrasta ryzyko przestępstw o charakterze kryminalnym za pośrednictwem urządzeń, z których na co dzień korzystamy.

Zawód przyszłości

Intensywny rozwój technologii niezwykle szybko wdrażany jest w codzienne życie każdego z nas. Specjaliści w dziedzinie technologii informacyjnej zgodnie twierdzą, że informatyka śledcza to przyszłościowy zawód. Włamania komputerowe czy liczne oszustwa online w postaci wyłudzeń pieniężnych to przestępstwa, które wręcz lawinowo zgłaszane są policji. Wysoka częstotliwość tego typu przestępstw sprawia, że informatyk śledczy to zawód z przyszłością, którego obecność będzie wkrótce pożądana niemal w każdej większej firmie.

Kim jest ekspert w dziedzinie informatyki śledczej

Osoba na stanowisku informatyka śledczego potrafi w sprawny sposób gromadzić i przechowywać, jak również przedstawiać dowody świadczące o dokonaniu cyberprzestępstwa. Informatyk śledczy po części pełni funkcje detektywa, jak również skrupulatnego analityka danych. Dzięki wysoko rozwiniętym umiejętnościom jest w stanie odzyskać usunięte pliki z różnych nośników pamięci, odnajdując ślady prowadzące do rozwikłania przestępstwa i odnalezienia jego sprawcy.

Informatyka śledcza – przyszłościowy kierunek

Kluczowe kwestie dla kandydata na informatyka śledczego

Warto wiedzieć, że stanowisko pracy informatyka śledczego będzie z każdym rokiem coraz bardziej pożądane. Sprzyja temu przede wszystkim szybki rozwój cyberprzestępczości, w której prym nieustannie wiodą ataki hakerskie.

Idealnym kandydatem na etat informatyka śledczego jest osoba po studiach informatycznych I lub II stopnia oraz z doświadczeniem w dziedzinie technologii informacyjnej.

Brak wykształcenia kierunkowego nie stanowi jednak przeszkody, ponieważ niezbędną wiedzę można nabyć, biorąc udział w kursach i szkoleniach o specjalizacji informatyka śledcza.

Gdzie się dokształcać

Specjalista w dziedzinie IT powinien stale się kształcić, zdobywać nowe umiejętności, pogłębiać swoją wiedzę i szybko wdrażać nowe informacje w codzienną pracę. Jednym z najważniejszych elementów na drodze do sukcesu jest też wrodzona ciekawość, która wynika z zamiłowania do branży IT.

Poszukując firmy szkoleniowej warto wybrać tę, której pozycja na rynku jest potwierdzona przez wielu zadowolonych uczestników. Istotne jest, aby wybierać autoryzowane ośrodki szkoleniowe, które organizują certyfikowane szkolenia na najwyższym poziomie. Sama oferta ośrodka powinna zawierać szeroki wachlarz szkoleń, w tym szczegółowe i wysoce specjalistyczne kursy dedykowane szerokiej grupie odbiorców. Wybierając rodzaj kursu, warto też zwrócić uwagę, czy szkolenie obejmuje zajęcia ze specjalistami z wąskiej dziedziny IT. Dobre ośrodki szkoleniowe zapewniają też kontakt z trenerami po zakończeniu kursu.

Partnerem artykułu jest www.acsdagma.com/pl oferująca szkolenia z informatyki śledczej.