Rokowania odnośnie czasu trwania pandemii

Bill Gates zapowiada, że koniec pandemii jest już w zasięgu ręki i przewiduje, że zakończyć się może już nawet w 2021 roku. Prognozę swą opiera na tym, że prace nad szczepionką idą tak szybko, że dzięki temu pandemia szybciej odpuści. Mimo to trzeba wziąć pod uwagę, że pozostanie z nami co najmniej jeszcze przez rok.

Prace nad szczepionką na COVID-19

Bill Gates podkreśla, że prace nad nowymi lekami i szczepionkami przeciwko COVID-19 postępują tak dynamicznie, że w krajach wysoko rozwiniętych jest duża szansa na zażegnanie pandemii jeszcze do końca 2021 roku. Pozostałe kraje, nieco bardziej uboższe będą musiały zmagać się z nią do końca 2022 roku. Jedynie co martwi milionera to wyścig związany z opracowaniem tego antidotum, szczególnie jeśli mowa o Chinach czy Rosji. Boi się, że zbytni pośpiech i chęć bycia pierwszym sprawi, że szczepionka do końca nie zostanie skutecznie i bezpiecznie przygotowana. Do określenia skutków ubocznych szczepionki trzeba danych, które pochodzą z 3 lub 4 miesięcy testów. Takie wymogi stosowane są przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).

Rokowania odnośnie czasu trwania pandemii

Praca wszystkich laboratoriów skupiona na szczepionce

Bill Gates w rozmowie, której udzielił Business Insider, stwierdził, że naukowcy są w stanie opracować bezpieczną, a przede wszystkim skuteczną szczepionkę. Argumentuje to tym, że świat nauki wszelkie dotychczasowe badania porzucił w kąt i skupił się tylko i wyłącznie na pracy nad szczepionką przeciwko COVID-19. Obecnie na świecie trwają prace dotyczącymi ponad 160 szczepionek. Zdaniem Gatesa jeśli szczepionki nie zostaną udostępnione na całym świecie wirus będzie co jakiś czas odżywał i powracał. Mimo tych optymistycznych prognoz świat musi się przygotować na najbardziej narażający okres dla zdrowia, a mianowicie jesień i zimę wraz z koronawirusem. Trzeba więc nadal przestrzegać wszelkich środków ostrożności, jakim jest częsta dezynfekcja dłoni, zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, a szczególnie w zamkniętych przestrzeniach oraz społeczny dystans. Świat musi uzbroić się w cierpliwość i podążać zgodnie z zaleceniami epidemiologów, by jak najszybciej doszło do wygaszenia pandemii.