Sushi - czy warto je jeść?

Sushi to japońska potrawa znana niemal na całym świecie. Ma wielu zwolenników, intryguje już samym wyglądem, oraz kunsztem przygotowania. Można przygotować je w domu, jednak dopóki nie posiada się wprawy, aby poznać pełnię smaków, warto wybrać się do prawdziwej restauracji sushi. Takie lokale można wyszukać w sieci, wpisując np. sushi warszawa praga(lub inną lokalizację). 

Czy poza tym, że danie to może być istną symfonią smaków, jest zdrowe i wartościowe? Sprawdzamy!

Japońska kuchnia — lekka i zdrowa

Sushi - czy warto je jeść?

Dania wywodzące się z Japonii cechuje zazwyczaj lekkostrawność, niskokaloryczność, oraz wyrazisty, niepowtarzalny smak. 

Sushi stanowi kompozycję specjalnie przygotowanego ryżu, warzyw, surowych ryb oraz alg.  Istnieje jednak  mnóstwo rodzajów tej potrawy — można zamówić sushi bez ryby lub bez alg nori (sushi bez alg to nigiri, timari lub chirasi). Japończycy zwracają baczną uwagę na to, aby przyprawy nie zagłuszały prawdziwego smaku dania. 

Wszelkie komponenty tego oryginalnego przysmaku zaliczają się do produktów zdrowych i wartościowych. Ryż jest znakomitym źródłem węglowodanów, cynku, magnezu oraz witamin z grupy B. Świeże ryby używane do sushi to dobre źródło białka, kwasów omega-3 oraz witamin (m.in. A, C, D i E). Z kolei glony Nori zawierają witaminę B12 oraz cenne kwasy EPA, które przeciwdziałają  powstawaniu miażdżycy. 

Wartościowość tej potrawy podnosić będą również dodatki warzywne. Jak widać, sushi może być nie tylko rozkoszą dla podniebienia, ale i pełnowartościową, zdrową przekąską czy posiłkiem. 

Czy sushi jest kaloryczne?

Sushi to zazwyczaj danie niskokaloryczne, aczkolwiek wiele zależy od użytych składników. Kaloryczność dania mogą podbijać takie dodatki jak awokado czy tłuste sery. Wystarczy jednak zrezygnować z tłustych dodatków, aby danie można było zaliczyć do kategorii produktów „fit”, które można stosować w trakcie diet odchudzających. Co więcej, jest to potrawa lekkostrawna, wiec może być spożywana przez osoby, które muszą unikać tłustych, ciężkich potraw. 

Brzmi ciekawie i chcesz spróbować? Namierz polecany lokal w swojej okolicy i spróbuj. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła np. „sushi warszawa praga”, w wynikach otrzymasz listę lokali. Wybierz jeden z nich i wybierz się z przyjaciółmi na degustację. 

Sushi — japoński przysmak, który zawojował świat

Bez wątpienia to miłe dla oka jak i kubków smakowych danie podbiło serca smakoszy. W wielu miastach można napotkać restauracje wyspecjalizowane w serwowaniu tego właśnie przysmaku. Można wybrać się tam na randkę, spotkanie ze znajomymi czy nawet samemu, aby poszerzyć swoje kulinarne horyzonty. 

Ciekawym pomysłem, aby uświetnić i urozmaicić ważne wydarzenie,  może również wynajęcie mobilnego sushi baru i pokazy live cooking — jest to opcja, która coraz częściej pojawia się na weselach, jako alternatywa dla „oklepanych” już, wiejskich stołów.  

Czy to sushi Warszawa Praga, restauracje w innych lokalizacjach, czy sushi robione własnoręcznie — sushi to zdrowa potrawa, którą warto jeść, a  przynajmniej trzeba spróbować.