Toga prawnicza i jej kolory. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, kto używa danych kolorów na sali sądowej!

Toga prawnicza to nieodłączny element prawników i osób związanych z prawem. Strój ten pozwala odróżnić osoby pełniące inne funkcje i wyróżnić je na tle innych osób. Elementem, który pozwala określić konkretną funkcję osoby w todze, jest jej kolor na rękawach i żabocie. Choć przeważnie znamy kolor np. zielony lub fioletowy w rzeczywistości istnieje ich kilka. Co zatem oznacza każdy kolor togi i kto może używać danego koloru? Wszystkie przedstawiamy poniżej.

Toga prawnicza i jej kolory. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, kto używa danych kolorów na sali sądowej!

 

Adwokaci — Kolor Zielony

Kolor zielony to jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych kolorów. Togi z zielonym kolorem używają adwokaci. Są to osoby reprezentujące osoby np. oskarżone lub wnoszące pozew przed sądem. Prawnicy pomagają rozwiązywać przed sądem konkretne sprawy, mając duże doświadczenie i szeroką wiedzę. Adwokaci z zielonym togą są po prostu prawnikami prowadzącymi kancelarie lub w nich pracującymi.

Prokurator — Kolor Czerwony

Kolor czerwony jest zarezerwowany dla prokuratora na sali sądowej. Jest on osobą, która w imieniu państwa oskarża osoby podejrzewane o dokonanie danego czynu, który jest ścigany “z urzędu”. Prokuratorzy samodzielnie prowadzą dane sprawy przeciwko osobom podejrzanym, a następnie przed sądem starają się udowodnić ich winę.

Sędziowie — Kolor Fioletowy

Sędziowie to kolejna grupa, która nosi togi - ty razem o fioletowym kolorze. Jest on zarezerwowany tylko dla sędziego oraz ławników, którzy wydają wyroki w imieniu państwa. Kolor fioletowy sędziowskich tog ma symbolizować neutralność pomiędzy kolorami zielonym — obrońców i czerwonym oskarżycieli.

Radcy prawni - Kolor niebieski

Kolor niebieski to kolor, którego używają radcy prawni. Profesja radcy prawnego obecnie jest praktycznie taka sama jak adwokata. Do 2015 roku radca prawny nie mógł reprezentować klienta w sprawach karnych a do 2007 roku w sprawach rodzinnych. Obecnie radcy prawni to prawnicy, którzy również mogą w naszym mieniu bronić nas przed sądem i dowodzić naszych praw. Radcy pracują w kancelariach i mogą zajmować się różnymi sprawami prawnymi np. poradami.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego — Kolor biało czerwony

Biało czerwony żabot przy todze to oznaka, iż mamy do czynienia z sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Kolor ten ma symbolizować reprezentowanie Polski przez sędziów i wydawania wyroków w imieniu kraju.