Długoterminowy wynajem samochodu - czym jest i czy się opłaca?

Własny pojazd to ważna inwestycja, która zdecydowanie usprawnia codzienne życie. Dzięki posiadaniu samochodu możemy szybko dotrzeć z miejsca na miejsce - nawet tam, gdzie nie dociera komunikacja zbiorowa. Możemy również wyjść czy przybyć o dowolnej porze, nie martwić się pogodą, zabrać tyle rzeczy, ile tylko się zmieści... Rozwiązanie to ma zatem liczne zalety. Warto jednak pamiętać, że nie każdego stać na zakup własnego auta, ale nie oznacza to wcale, że nie można go posiadać! Istnieje na to inny sposób - na przykład długoterminowy wynajem. Co dokładnie oznacza i czy takie rozwiązanie jest w ogóle opłacalne? 

Wynajem długoterminowy czy leasing? 

Niektórym osobom długoterminowy wynajem samochodu przypomina po prostu wzięcie go w leasing. Jest to rzeczywiście podobne rozwiązanie, jednak posiada jedną ważną różnicę. W przypadku leasingu, po pewnym czasie istnieje możliwość wykupienia wozu, którym ktoś przez dłuższy czas jeździł. Wypróbował go już, przywiązał się do niego, a do tego może go nabyć nieco taniej niż wynosiła początkowa cena. Wynajem - choćby i długoterminowy - nie niesie ze sobą podobnej sposobności. Jednak autem można jeździć naprawdę bardzo długo - tyle, ile zapisano w umowie. A po tym czasie można wynająć inny, być może lepszy wóz, na następny, długi czas. Stąd też wiele osób wybiera z chęcią to rozwiązanie. 

Długoterminowy wynajem samochodu - czym jest i czy się opłaca?

Wynajem długoterminowy - zasady

Najważniejsze jest posiadanie odpowiednich informacji o zasadach, na jakich będziemy wynajmować pojazd. Zawsze są one ustalane indywidualnie z właścicielem auta, jednak pewne cechy są niezmienne. W każdej umowie powinny zostać zawarte informacje o okresie, na jaki pojazd będzie wynajmowany, jak również wszystkie stosowne dane dotyczące wozu i obydwu stron umowy. Zapisane powinny zostać i takie dane jak prawdopodobny przebieg w czasie najmu, a także informacje o opłatach, jakie wynajmujący będzie przekazywał właścicielowi wozu. Zwykle stosuje się comiesięczne raty w określonej wysokości, które trzeba systematycznie, terminowo płacić. Warto wiedzieć, że ceny podobnych wynajmów są bardzo przystępne - to jeden z sekretów, dla których długoterminowe wynajmy aut cieszą się coraz większą popularnością. Do comiesięcznych rat należy jeszcze dodać koszt jednorazowej kaucji, którą wynajmujący musi opłacić. Nie jest on jednak wysoki.

Wynajem długoterminowy - gdzie i dla kogo?

Na wynajem długoterminowy może się zdecydować każdy - tak osoba prywatna, jak i właściciele firm. To świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują wozu, jednak w danej chwili nie mogą lub nie chcą go kupować. Warto jedynie wybrać dobrą firmę, która zajmuje się podobnym wynajmem. W tej chwili jest to dosyć proste, dzięki możliwościom jakie daje internet.