Efektywna nauka języka z native speakerem online
W czasach, gdy zapotrzebowanie na nauczycieli języka angielskiego jest tak duże i właściwie, nikt już nie kwestionuje konieczności uczenia się jednego z najbardziej powszechnych języków świata, regularnie powraca polemika na temat najlepszych metod nauki. Niektórzy twierdzą, że native speaker online, jest najlepszym wyborem, inni skłaniają się w kierunku bardziej tradycyjnych metod. Opinii jest tyle, ile adeptów języka, a każdy z nich ma swoje argumenty za, oraz przeciw danej metodzie.
Naturalny proces nauki języka
Aby rozpocząć dyskusję na temat, optymalnej metody nauki dowolnego języka obcego, warto zastanowić się przez chwilę, w jaki sposób uczą się dzieci. Jest to proces, któremu nie podlegają osoby dorosłe, zaczynające przygodę z danym językiem. Dzieci od małego obcują z osobami, które regularnie mówią w określonym języku. Dorośli zarówno rozmawiają ze sobą, podczas gdy dziecko słucha ich rozmów, jak i zagadują dziecko, prowokując je, aby również zaczęło mówić. Małe dziecko, ze względu na słabo rozwinięty aparat mowy, nie jest w stanie zacząć mówić od razu po urodzeniu, jednak jest w stanie rozumieć, co się do niego mówi. Z czasem, gdy narządy mowy rozwinął się w odpowiedni sposób, dziecko zaczyna gaworzyć, aż w końcu zaczyna wymawiać pojedyncze słowa, a potem całe zdania. W wieku 3—4 lat dziecko, nie wiedząc, czym jest przydawka lub przysłówek, mówi biegle w danym języku. Jaki z tego wniosek? Taki, że aby nauczyć się poprawnie mówić, należy po prostu jak najwięcej obcować z językiem. To jest argument osób, które twierdzą, że native speaker online, jest najszybszą i najprostszą metodą nauki języka.
Gramatyka w nauce języków obcych
Korzystanie z takiego rozwiązania może budzić sprzeciw perfekcjonistów. W końcu native speaker online będzie prowadził rozmowy, które z założenia będą w dużej mierze potoczne. Takie warunki nie sprzyjają skupianiu się na detalach, takich jak struktury gramatyczne i idealne stosowanie niuansów językowych. Te osoby mają rację, jednak nie ma możliwości nauczyć się perfekcyjnie języka, tak aby używać go na poziomie, na jakim używa go profesor uniwersytecki, gdy wcześniej nie mówiło się w sposób dziecinny, popełniając wiele błędów. Dlatego, jeśli ktoś chce opanować podręcznikową angielszczyznę, rodem z dzieł Szekspira, powinien łączyć kilka metod nauki. Niemniej konsensus zaleceń nauczycieli wszelkich języków jest taki, że nigdy nie należy się bać, mówić, aby nie popełnić błędów. W ten sposób nie da nauczyć się języka, a na pewno nie zrobi się tego w optymalnym tempie.
Skąd czerpać wzorce językowe
Pierwszym pytaniem, które się nasuwa po przyjęciu takiego założenia, jest to skąd brać materiały do nauki. Optymalnym rozwiązaniem będzie obcowanie z językiem, z różnych źródeł. A więc warto, aby były to gazety i książki, filmy oraz seriale telewizyjne, oraz przykładowo rozmowy z native speaker online. Wkradnięcie się do wokabularzu początkującego adepta, potocznych zwrotów nie będzie niczym złym. Z czasem, gdy taka osoba będzie się uczyć od osób dobrze wykształconych, na odpowiednich kursach, wszelkie nieeleganckie sformułowania, lub zwroty gramatyczne będą niwelowane.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Eklektika. Więcej na temat oferty firmy znajduje się na eklektika.pl.