Kompetencje przydatne do pracy

Jak podało Otto Work Force coraz trudniej znaleźć dobrego pracownika. Ci, którzy ubiegają się o pracę nie zawsze posiadają odpowiednie kwalifikacje na danym stanowisku. Na największe trudności napotykają większe firmy.

Konieczne kompetencje

W dobie digitaliazacji i nowoczesnych rozwiązań technologicznych kompetencje cyfrowe są umiejętnościami kluczowymi, bez których trudno funkcjonować nie tylko w świecie zawodowym, ale i prywatnym. Coraz trudniej znaleźć dobrych programistów, analityków, inżynierów oraz wykładowców świetnie odnajdujących się we współczesnych technologiach IT. Na wagę złota są specjalistyczne umiejętności. Bardzo trudno znaleźć specjalistów w danych obszarach. Firmy, aby ich pozyskać wykorzystują różne zachęty pozapłacowe np. w postaci kart sportowych, prywatnej opieki medycznej czy inne dodatkowe ubezpieczenia grupowe. Większość firm na rynku stosuje już te świadczenia. Innymi motywatorami do wybrania konkretnej firmy są organizacja programów rozwojowych, obietnice wyższych zarobków czy premii. Są w stanie nawet zorganizować szkolenie kompetencji, których pracownicy nie posiadają, a są potrzebne do wykonywania danego zawodu. Pojawiają się także programy lojalnościowe, tworzenie naboru dla studentów, rekrutacji dla uczniów techników i szkół średnich.

Kompetencje przydatne do pracy

Inne ważne umiejętności

Cenioną umiejętnością jest zdolność rozwiązywania problemów. Wymaga się od pracowników samodzielnego myślenia, łatwości podejmowania decyzji oraz radzenie sobie w różnych sytuacjach. Coraz trudniej znaleźć osoby, które radzą sobie z pracą zespołową. Występuje zapotrzebowanie na sprzedawców, handlowców, pracowników fizycznych, kelnerów, pomoce kuchenne, kucharzy czy robotników budowlanych. Brakuje także hydraulików, elektryków, montażystów, listonoszy, operatorów wózków widłowych, konserwatorów, telemarketerów, kosmetologów i kierowców. Bardzo trudno znaleźć pracowników dobrze, sprawujących się w zespołach projektowych. Kolejną istotną kompetencją jest znajomość języków obcych. Znajomość jednego języka już nie wystarcza, konieczna jest znajomość co najmniej dwóch języków obcych.