Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfona i jak zerwać z ew. “nałogiem”

Smartfon to jeden z najczęściej używanych gadżetów zarówno przez osoby dorosłe, młodzież czy dzieci. Bardzo często też zauważamy symptomy uzależnienia oraz używamy telefonu zbyt intensywnie i zbyt długo. W dalszej części podpowiadamy jak sprawdzić, czy mamy problem z uzależnieniem od smartfona i co zrobić, aby go rozwiązać lub zminimalizować ryzyko uzależnienia się od telefonu.

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfona i jak zerwać z ew. “nałogiem”

 

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfona

Aby dowiedzieć się, czy mamy problem ze zbyt częstym używaniem telefonu i czy powinniśmy rozpocząć konkretne działania, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwszym pytaniem jest, czy korzystamy ze smartfona w czasie wolnym, w autobusie, samochodzie nie mając do wykonania żadnych konkretnych zadań. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, jest to niepokojący sygnał. Kolejnym pytaniem jest nasze samopoczucie, gdy zapominamy lub nie zabierzemy sobą smartfona np. podczas wyjścia do sklepu. Jeśli czujemy się nieswojo lub wręcz odczuwamy lęk czy dyskomfort, jest to ważny sygnał o uzależnianiu się do telefonu. Pytaniami, na które odpowiedź będzie twierdząca i będzie oznaczała problem to też pytania, czy korzystamy ze smartfona przed wstaniem z łóżka, czy jesteśmy źli, jeśli ktoś przerywa nam korzystanie z telefonu oraz, czy odczuwamy silną potrzebę sprawdzenia np. aktualności lub powiadomień.

Co zrobić, aby nie pogłębiać uzależnienia?

Jeśli odpowiedzieliśmy sobie przynajmniej na kilka pytań twierdząco, warto rozpocząć przeciwdziałanie uzależnieniu się. Dzięki tym krokom nie będziemy pogłębiali problemu oraz zmniejszymy ryzyko uzależnienia się od smartfona. Pierwszym krokiem będzie używanie smartfona po wejściu do domu z pracy lub szkoły. Możemy np. wyznaczyć jedną godzinę np. przed kolacją, w ciągu której sprawdźmy ważne wiadomości. Warto też odinstalować zbędne aplikacje, aby nas “nie kusiły”. Im mniej powodów do zaglądania do smartfona tym lepiej dla nas. Podczas spotkań z rodziną, znajomymi, posiłków czy spacerów nie powinniśmy też korzystać ze smartfona w jakimkolwiek celu, skupiając się jedynie na aktualnej sytuacji.