Akustyka w transporcie – jakie podejmuje się działania w celu wyciszania hałasu w pojazdach?
Dźwięk jest istotną częścią naszego życia. Bez niego obraz natury nie byłby tak ekspresywny, gdyż nie bylibyśmy w stanie słyszeć wszystkich dźwięków tego, co nas otacza. Ludzkość dąży do jak największego postępu technologicznego. Nie zapomina się jednak o tym, jak ważne jest niezakłócanie dźwięków natury i za wszelką cenę stara się zredukować poziom sztucznie wytworzonych hałasów do minimum.
Przykładem tego może być transport. Nie da się ukryć, że sznur jadących samochodów oprócz emisji spalin wytwarza również nieprzyjemne odgłosy, a przecież często w pobliżu mieszkają ludzie. Istnieje jednak wiele ciekawych sposobów, które redukują hałas zarówno na zewnątrz, jak i w środku pojazdu po to, by zapewnić odpowiedni komfort dla wszystkich.
Czym jest dźwięk i dlaczego powstaje hałas?
Nie ma co się rozwodzić nad fizycznymi definicjami dźwięku, a najlepiej opowiedzieć o nich na tzw. chłopski rozum. Niemal każda rzecz czy stworzenie na świecie wytwarza jakiś dźwięk, niezależnie od tego, czy jest on słyszalny dla ludzkiego ucha, czy też nie. Dźwięk to niewidzialna fala, która poprzez kontakt z otoczeniem rozchodzi się w zależności od gęstości czynnika, w którym się znajduje.
Hałaśliwe urządzenia, takie jak chociażby silniki generują swoim działaniem spore natężenie dźwięków. Te nie posiadając innej możliwości, brną na wszystkie strony świata. Część z nich trafia w ziemię, a znaczna część również w powietrze. Fale dźwiękowe wydobywane z jadącego samochodu na szczerym polu rozchodzą się tak daleko, dopóki nie znikną w ogromnej przestrzeni, dlatego należy je tłumić.
Wyciszanie w transporcie kolejowym lub szynowym
Rodzaj transportu, do którego konieczne jest wyposażenie torowe, generuje dodatkowy hałas. Mowa mianowicie o dźwiękach uderzeniowych powstałych na skutek kontaktu pojazdu ze stalowymi torami czy szynami. W celu redukcji tego typu drgań, stosuje się głównie bitum, umieszczony pod torami. Spora część dróg kolejowych jest już wyposażona w tego typu wyciszenia, gdyż są to już odcinki wyremontowane.
Bitum to materiał, który posiada znakomite właściwości niwelowania drgań i jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, więc to przede wszystkim po niego sięga się w tej kwestii. Oczywiście, pociągi czy tramwaje również są wyposażone w swoje wyciszenia, które pozwalają na zachowanie komfortu podczas jazdy i tłumienie dźwięków powietrznych wydobywanych z silnika. Stosuje się tutaj często maty z włókien poliestrowych oraz żywicy melaminowej.
Redukcja hałasu w samochodach osobowych
Samochód osobowy to pojazd, który zdecydowanie powinien gwarantować nam komfort jazdy. Wyciszanie środków jest już tak dopracowane, że w pojeździe niemal nie słychać żadnych dźwięków z zewnątrz. Do wyciszania tego typu pojazdów stosuje się już specjalne maty dźwiękochłonne, których wykonanie i kształt pozwala na pochłanianie nawet najcięższych dźwięków.
Maty przystosowane do samochodów tworzy się głównie z żywicy melaminowej i powinny one posiadać kształty umożliwiające pozbywanie się jak największych ilości wody.