Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci i poza nią?

Kwestie bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej od lat poruszane są przy każdej okazji. Niestety nowych użytkowników Internetu nieustannie przybywa, a nie każdy zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Oto przykłady tego, w jaki sposób skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i poza nią.

Oprogramowanie antywirusowe

Podstawowym narzędziem zabezpieczającym komputer jest antywirus. Program jest w stanie skutecznie ochronić użytkownika przed kradzieżą danych i poprawnie blokuje działanie złośliwego oprogramowania. Należy pamiętać, że baza wirusów stale się zmienia, dlatego też program trzeba regularnie aktualizować. Zasadę należy stosować nie tylko w przypadku komputerów, lecz także podczas korzystania z tabletów, laptopów, smartfonów oraz wszelkich urządzeń przenośnych z dostępem do Internetu.

Publiczne sieci wi-fi

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z publicznych sieci wi-fi. Jeśli status takiej sieci jest publiczny, istnieje wysokie ryzyko, że ktoś może podejrzeć dane podczas ich przesyłania (np. w trakcie robienia zakupów online czy wykonywania przelewu). Korzystając z publicznych sieci warto wstrzymać się od wykonywania wszelkich czynności w urządzeniu, które będą wymagać podawania wrażliwych danych.

Uwaga na podejrzane maile

Setki osób każdego dnia pada ofiarami oszustów, klikając w linki przesyłane drogą elektroniczną wprost na maila. Wielu złodziei podszywa się pod bank, w którym użytkownik ma założone konto, czy dostawcę energii elektrycznej. Nie brakuje także oszustów na aukcjach internetowych. W czasie przeglądania korespondencji elektronicznej należy więc zachować czujność, a razie potrzeby szybko reagować.

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci i poza nią?

Silne hasło

Każdy użytkownik sieci loguje się przynajmniej do jednego serwisu za pomocą hasła. Warto zadbać o to, by było ono na tyle trudne, aby uniemożliwić jego złamanie. Hasło powinno składać się przynajmniej z 10-ciu znaków, zawierać cyfry oraz duże i małe litery. W miarę możliwości należy zmieniać je co kilka tygodni. Wielu użytkowników lekceważy kwestie bezpieczeństwa swoich danych, stosując takie samo hasło do kilku portali. Ten błąd może w przyszłości bardzo dużo kosztować.

Poza siecią

Niezwykłym wyzwaniem jest dziś pozostanie w trybie offline po odejściu od komputera. Głowy wszystkich zaprzątają portale społecznościowe, rozmowy telefoniczne czy komunikatory. Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, warto zdecydować się na zakup gadżetu, jakim jest bloker danych. To miniaturowe urządzenie jest w stanie skutecznie zablokować dźwięk w każdym urządzeniu z wejściem mikrofonowym lub słuchawkowym (smartfon, komputer itd.). Tego typu gadżet można zakupić w atrakcyjnej cenie na stronie versus-reklama.pl. Produkt dostępny jest także w formie poręcznego breloczka niewielkich rozmiarów.

Nie wolno zapominać, że w dzisiejszych czasach w sieci nikt nie pozostaje anonimowy. Nie trzeba posiadać konta na portalu społecznościowym, by bez problemu zostać zidentyfikowanym. Zastosowanie powyższych środków z pewnością przyczyni się do bezpieczniejszego korzystania z przestrzeni wirtualnej.