Jak zautomatyzować biznes? Sprawdź jak ułatwić sobie prowadzenie firmy!
Prowadzenie biznesu to bardzo często wiele godzin pracy oraz wyrzeczeń. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby zautomatyzować biznes i osiągać te same cele bez wkładania tak dużego zaangażowania i poświęcania tak dużej ilości pracy. Poniżej prezentujemy jak wprowadzać automatyzacje biznesu aby były to przemyślane i zaplanowane działania.
Automatyzacja pojedynczych czynności
Pierwszym krokiem automatyzacji biznesu jest wprowadzenie pojedynczych i niezależnych zmian. Powinny one dotyczyć poszczególnych systemów, procesów czy czynności. Dzięki temu będziemy mogli dobrze opanować cały proces automatyzacji i zbadać, aby dana czynność była wykonywana prawidłowo przez automaty. W ten sposób możemy upraszczać poszczególne czynności wykonywane przez ludzi takie jak np. odbieranie telefonów, gdzie robot — automatyczna sekretarka będzie wstępnie filtrowała klientów i kierowała ich odpowiednich działów — bez udziału człowieka. Możemy też zautomatyzować inne procesy jak powiadomienia, które będą automatycznie wysyłane do klienta o potwierdzeniu realizacji zamówienia czy wysłaniu paczki.
Próba korelacji czynności zautomatyzowanych
Drugim krokiem do zautomatyzowania biznesu jest połączenie kilku zautomatyzowanych przez nas czynności. Możemy zatem ustawić je w taki sposób, aby efekt jednej automatyzacji powodował uruchomienie się drugiej np. złożenie zamówienia w systemie informatycznych firmy - wysłanie e-maila potwierdzającego złożenie zamówienia. Procesy te nadal będą nadzorowane przez pracowników, ale do ich obsługi będzie potrzebna mniejsza liczba żywych osób.
Utworzenie autonomii częściowej — nadzorowanie
Trzecim i jak dotychczas ostatnim etapem automatyzacji biznesu jest stworzenie autonomicznego — przynajmniej w części układu, który będzie funkcjonował automatycznie bez konieczności zatrudniania ludzi. W dalszym ciągu trzeba będzie go dozorować, ustawiać, czy kontrolować procesy, ale nie będą one wymagały pracy człowieka. Obecnie jest to ostatni możliwy etap automatyzacji firmy.
Kolejne etapy — przyszłość
W najbliższych latach możemy mieć do czynienia z kolejnymi etapami automatyzacji polegającymi na pełnej autonomii biznesu lub nawet podejmowaniu działań czy decyzji przez roboty.