Aplikacja do walki z koronawirusem

Specjalne aplikacje mogą być efektywną bronią do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na jej skuteczność ma wpływ liczba użytkowników, im więcej osób z niej korzysta, tym lepiej. W Polsce opracowano autorską aplikację pod nazwą ProteGo Safe. Nasz kraj jako jeden z pierwszych krajów zaproponował własnym obywatelom tego typu rozwiązanie. Jej powstanie zawdzięcza się polskim programistom. To, co ją cechuje to bezpieczeństwo i prywatność. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

ProteGo Safe

Aplikacja ta nie powstała po to, by śledzić naszą lokalizację. Nie jest ona w stanie wiedzieć z kim mieliśmy do czynienia i w jakim okresie. Nie ma ona żadnego dostępu do danych, występujących na telefonie oraz ważnych dla nas plików. By móc dbać o własne bezpieczeństwo jesteśmy zobowiązani jedynie do jej instalacji i odtworzenia.

Jej głównym celem jest monitorowanie otoczenia w poszukiwaniu innych urządzeń, na których również została zainstalowana ta aplikacja. Posiada ona zdolność wzajemnej komunikacji, dzięki czemu w momencie zachorowania na COVID-19 jednej z osób, wysyła ona powiadomienia do tych, którzy mieli z nią kontakt. Aplikacja nie udostępnia żadnych informacji odnośnie osoby, która zachorowała oraz miejsca, w którym mieliśmy okazję współwystępować. Instalacja aplikacji jest całkowicie darmowa. Jest ona niezwykle prosta, przez co nie będzie sprawiać żadnych trudności w obsłudze nawet seniorom. Powstała w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komisji Europejskiej i przepisy mówiące o ochronie danych osobowych.

Aplikacja do walki z koronawirusem

Informowanie użytkowników aplikacji o zakażeniu

Gdy dana osoba otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa będzie miała kontakt z pracownikiem Centrum Kontaktu, która przekaże informacje dotyczące kolejnych kroków. W trakcie rozmowy osoba zarażona otrzyma specjalny numer PIN, za pomocą którego prześle wiadomość do użytkowników aplikacji, z którymi miała kontakt w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Informacja ta dotrze jedynie do osób, posiadających zainstalowaną tą aplikację. Osoby, które jej nie posiadają, a miały kontakt z zarażonym nie będą tego świadome.