Co powinniśmy wiedzieć o wierceniu?

Każdego dnia na świecie odbywają się setki, a nawet tysiące przewiertów. Wiercenie może odbywać się na wszelakie sposoby i niezależnie od tego, czy jest to zwykłe zrobienie dziury w ścianie czy też rozwiert trasy mającej kilka kilometrów, to zawsze będzie to proces potrzebny do wykonania jakiejś pracy. 

Oczywiście, do wykonania omawianej czynności konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Pamiętajmy, że to jaki otwór wywiercimy zależy głównie od materiału, w którym to robimy, a także od prawidłowego doboru sprzętu i wykonawcy. Są rozwierty, które wykonać możemy sami, bez pomocy osób się w tym specjalizujących. Niestety, większe prace potrzebują większego sprzętu i wykwalifikowanych operatorów. 

Wiercenie w domu – co warto wiedzieć? 

Przewierty w budynkach mieszkalnych to chyba najczęściej odbywane czynności remontowe. Wykonujemy je w celu powieszenia różnego rodzaju mebli, obrazów czy nawet urządzeń elektronicznych. Podstawową wiertarkę znajdziemy niemal w każdym domu. Natomiast czy wraz z nią znajdziemy podstawową wiedzę w tym zakresie i umiejętności? Nie zawsze. 

Musimy pamiętać, że najgorszą możliwością mogącą się nam przydarzyć jest trafienie w kable elektryczne. Nam w tym wypadku nie powinno się nic stać, jednak wytworzone zwarcie może doprowadzić do wielu kosztownych szkód. Drugą, ważną zasadą jest głębokość wiercenia. W momencie, w którym nie chcemy przebić się na drugi koniec ściany, powinniśmy dobrać wiertło adekwatne do zamierzonej głębokości otworu lub nawet krótsze. Tak samo postępuje się z grubością otworu. W końcu zawsze można go poszerzyć, a zwęzić już niekoniecznie. Istotne jest również, aby wiercić z okularami i maską, a także na bieżąco ściągać odkurzaczem cały kurz. 

Co powinniśmy wiedzieć o wierceniu?  

Przewierty sterowane – co to takiego? 

Można powiedzieć, że wiercenie horyzontalne wyparło na przestrzeni lat metodę wykopkową. Do zalet tego typu wiercenia należy brak konieczności wstrzymywania ruchu na ulicach, a także znacznie szybszy czas realizacji. Ponadto, oszczędza się sporo na paliwie, które trzeba byłoby wlać do kilku koparek kopiących rów na rurociąg. 

Cały proces polega na wbiciu się żerdzia wiertniczego z głowicą i sondą na czele do ziemi, a następnie na sterowaniu ruchem wiertła przy użyciu pilota. Operator jest w stanie zmieniać kierunek przewiertu i omijać różne przeszkody będąc na powierzchni. Po przebiciu się w miejsce docelowe, do głowicy zaczepiane jest wiertło poszerzające oraz rurociąg, który będzie wsuwał się w dziurę podczas wracania żerdzia do maszyny. 

Wiercenie studni głębinowej 

Wiertnice do coraz bardziej popularnych studni głębinowych to ogromne sprzęty. Nic więc dziwnego, że nie będziemy w stanie na własną rękę zrobić takiego wykopu. Urządzenia te charakteryzują się wysokością przeważającą 10 metrów i sprawnym wykonywaniem przewiertu.  

Zanim jednak przystąpimy do skorzystania z takich usług, zaleca się kompleksowe badanie gleby na swoim podwórku. Ważne jest uzyskanie opinii zwrotnej odnośnie tego, czy faktycznie na naszym obszarze opłaca się tego typu studnie wiercić.