Dlaczego backup w chmurze jest bezpieczniejszy od innych metod przechowywania danych?
Chmura oferuje bardzo szerokie możliwości. Najczęściej wykorzystywanym jej zastosowaniem jest backup danych, który pozwala ochronić firmy przed negatywnymi konsekwencjami utraty danych. Bezpieczeństwo plików przechowywanych w chmurze jest bowiem znacznie wyższe niż w przypadku używania innych nośników. Z czego wynika bezpieczeństwo danych w chmurze i dlaczego warto korzystać z tego nowoczesnego i funkcjonalnego rozwiązania?
Backup danych wczoraj i dziś
Przechowywanie danych w chmurze zyskało sobie uznanie wśród tych firm, dla których bezpieczeństwo danych ma szczególne znaczenie. Do utraty cennych danych może dojść w każdej niemal chwili, dlatego tak istotne jest nie tylko zdawanie sobie sprawy z ryzyka, ale także odpowiednie przygotowanie na taką ewentualność. Najlepszym sposobem na ochronę firmowych danych przed utratą jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa, czyli backupów danych.
Backup danych można wykonać na kilka sposobów. Tradycyjną metodą tworzenia i przechowywania kopii bezpieczeństwa jest zgranie wszystkich danych na zewnętrzne nośniki pamięci. Mniejsze firmy często wykorzystują do tego celu dyski zewnętrzne, pendrive’y i inne nośniki pamięci. Duże przedsiębiorstwa natomiast przechowują swoje dane na zewnętrznych serwerach.
Najnowocześniejszą i najbezpieczniejszą zarazem metodą wykonywania oraz przechowywania kopii bezpieczeństwa jest dziś backup danych w chmurze. Z powodzeniem mogą korzystać z niego zarówno małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Przechowywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze zapewnia wysokie bezpieczeństwo danych oraz umożliwia ich szybkie i sprawne odzyskanie w razie utraty.
Z czego wynika bezpieczeństwo danych w chmurze?
Przechowywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze jest obecnie najbezpieczniejszą i najpewniejszą metodą na ochronę danych w firmie. Bezpieczeństwo danych w chmurze jest znacznie wyższe niż w przypadku przechowywania danych na tradycyjnych nośnikach. Przede wszystkim zminimalizowane jest ryzyko utraty kopii bezpieczeństwa, do czego bardzo często dochodzi w wyniku awarii dysku zewnętrznego, serwera lub innego nośnika pamięci, na którym zapisywane są backupy.
Dane w chmurze przechowywane są w więcej niż jednym miejscu, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko ich utraty w wyniku awarii serwera. Najlepsze firmy oferujące backup danych w chmurze w przechowywaniu danych korzystają z metody 3-2-1, która minimalizuje ryzyko utraty kopii zapasowych. W metodzie tworzone są 3 kopie bezpieczeństwa, które przechowywane są na 2 różnych nośnikach danych, z czego 1 kopia bezpieczeństwa znajduje się zawsze poza siedzibą firmy. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo danych w chmurze, chroni je przed dostępem niepowołanych osób oraz daje możliwość ich szybkiego odzyskania w każdej chwili.
Firmy oferujące przechowywanie danych w chmurze szczególną uwagę poświęcają ich bezpieczeństwu. Dane przesyłane są automatycznie z urządzeń klientów do chmury a podczas ich transferu wykorzystywane są połączenia szyfrowane, które zapobiegają przechwyceniu danych oraz ich odczytaniu przez osoby niepowołane. Po umieszczeniu w chmurze wszystkie pliki również są przechowywane w formie zaszyfrowanej, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo danych w chmurze.
Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem DoubleCloud - bezpieczeństwo danych w chmurze.