Ogrodzenia domów – nowoczesność kontra tradycja

Ogrodzenie to bardzo istotny element, który prędzej czy później musi znaleźć się na każdej posesji. Pozwala na odizolowanie prywatnej przestrzeni, chroni przed wstępem niepowołanych osób oraz dopełnia estetyki całej działki. Aktualnie do wyboru mamy wiele dostępnych rozwiązań – możemy postawić zarówno na nowoczesne ogrodzenia domów, jak i sięgnąć po bardziej klasyczne, uniwersalne rozwiązania. Wszystko zależy od stylistyki budynku oraz finalnego efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki ogrodzeniu.

Tradycyjne ogrodzenia domów – jakie rozwiązania warto wybrać?

Współczesne domy są zasadniczo budowane w dwóch stylach – nowoczesnym oraz bardziej tradycyjnym. Ogrodzenie powinno być dopasowane do konkretnej stylistyki budynku, aby wraz z nim tworzyło jedną spójną i estetycznie kompletną całość. Jeśli więc nasz dom jest utrzymany w bardziej tradycyjnej, ponadczasowej stylistyce, najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na tradycyjne ogrodzenie. Na rynku jest dostępnych sporo rozwiązań pasujących do klasycznych budynków. Do najpopularniejszych należą jednak dwa z nich – drewniane płoty oraz płoty wykonane z betonu.

Płoty drewniane niewiele mają wspólnego z mało estetycznymi i nietrwałymi rozwiązaniami budowanymi jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Współczesne płoty z drewna najczęściej występują w formie paneli, które są łatwe i szybkie w montażu. Dodatkowe wzmocnienie drewnianych elementów betonowymi słupkami dodatkowo podnosi ich trwałość oraz czyni je rozwiązaniem solidnym i wystarczającym na długie lata. Alternatywę stanowią natomiast płoty betonowe, które zbudowane są z łatwych w montażu przęseł. Płoty betonowe charakteryzują się ponadto dobrą izolacją akustyczną, są trwałe i solidne oraz występują w różnych stylach i kształtach, co daje szerokie możliwości ich dopasowania do stylistyki całej posesji.

Ogrodzenia domów – nowoczesność kontra tradycja

Nowoczesne ogrodzenia domów – panelowe czy palisadowe?

Nowoczesne domy charakteryzują się minimalizmem oraz często surową formą. Najlepiej do takich budynków pasują więc równie minimalistyczne ogrodzenia metalowe, do których należą najpopularniejsze rozwiązania panelowe i palisadowe. Ogrodzenia panelowe na tle innych rodzajów ogrodzeń wyróżniają się niską ceną oraz łatwym i stosunkowo szybkim montażem. Ogrodzenia panelowe zbudowane są z kolei z odpowiednich rozmiarów paneli, a ich konstrukcję tworzą stalowe druty. Często spotyka się także przy nich betonową podmurówkę, która wzmacnia całą konstrukcję oraz stanowi dodatkowy element ozdobny. Ogrodzenia panelowe mogą być dowolnie personalizowane – występują w różnych kształtach, formach oraz kolorach.

Innym, równie popularnym rodzajem nowoczesnych ogrodzeń domów są ogrodzenia palisadowe, które są zbudowane ze specjalnych modułów. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się nowoczesnym designem, który tworzą pionowo lub poziomo ułożone przęsła. Panele są mocowane do słupków umieszczonych w ziemi na odpowiedniej głębokości. Mimo dość skomplikowanego wyglądu, ich montaż także jest łatwy i szybki. Takie nowoczesne ogrodzenia domów pozostają przy tym bardzo wytrzymałe, gdyż poszczególne ich elementy są wykonane z trwałej i solidnej stali z dodatkowym wzmocnieniem w postaci ocynkowania, które chroni je przed korozją.