Jak wybrać perkusję - najważniejsze porady
Jeśli przymierzamy się do zakupu naszego pierwszego zestawu perkusyjnego, musimy mieć świadomość tego, że czekać będą nas trudne wyboru. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczy tego, czy dodatkowy ton jest nam w ogóle potrzebny, nie mniej ważne jest jednak i to, czy warto zrezygnować z lepszych statywów po to, aby poszukać oszczędności.
Trudno też nie zastanowić się nad tym, czy lepsza będzie perkusja akustyczna, czy też elektroniczna. Jeśli porównamy ceny obu zestawów, szybko zorientujemy się, że nie ma w ich przypadku poważnych różnić. Nie oznacza to jednak, że pewne aspekty nie wymagają starannej analizy. Perkusje akustyczne są przez nas kojarzone przeważnie z instrumentami o drewnianych korpusach z naciągiem oraz metalowymi talerzami. Tymczasem perkusja elektroniczna jest instrumentem o naciągach gumowych, plastikowych i siatkowych, a jego brzmienie jest kreowane przez moduł. Brzmienie perkusji można w związku z tym usłyszeć tak przez słuchawki, jak i przez wzmacniacz.
Zanim dokonamy wyboru…
Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie czynniki powinny mieć dla nas największe znaczenie, w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować ilość miejsca oraz to, w jakim otoczeniu zamierzamy ćwiczyć. Jeśli więc ma być to zestaw akustyczny, musimy postawić sobie pytanie o to, czy znajdzie on dla siebie w ogóle miejsce. Otoczenie również nie jest tu bez znaczenia, jeśli bowiem mamy miejsce na rozłożenie zestawu, zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że duży hałas będzie naprawdę kłopotliwy, najlepiej jest zrezygnować z tego rodzaju inwestycji. Jeśli więc otoczenie pozwala na korzystanie z pełnego zestawu, tak naprawdę nie ma już nad czym się zastanawiać. Oczywiście, także w innym przypadku nie musimy rezygnować z takiej opcji.
Wskazane jest jednak zastanowienie się nad tym, czy mamy możliwość wygłuszenia miejsca przeznaczonego do ćwiczeń. Niestety, jeśli wygłuszenie ma być skuteczne, należy mieć świadomość tego, że nie będzie to tanie przedsięwzięcie. Co więcej, nawet pomimo wydanych środków i dużego zaangażowania, może się okazać, że nie uzyskamy aż takiej dźwiękoszczelnej bariery, jakiej oczekiwaliśmy. Jeśli więc nie możemy pozwolić sobie na nadmierny hałas, lepiej nie ryzykować gniewu sąsiadów i ewentualnych kontaktów z policjantami. Znacznie lepszą opcją jest zakup perkusji elektrycznej, ta bowiem pozwala na ćwiczenie z słuchawkami na uszach. Brzmienie, jakie w ten sposób powstaje, z pewnością nie będzie w stanie przeszkadzać otoczeniu.
Jakie są różnice?
Jeśli zastanawiamy się nad różnicami pomiędzy dwoma zestawami, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się padom perkusji elektrycznej. Te są najczęściej mniejsze niż prawdziwe tomy i werble, a więc te, które wchodzą w skład zestawu akustycznego. Dzięki temu łatwiej można je umieścić w stosunkowo niewielkiej przestrzeni, a problemem przestaje być znalezienie miejsca. Niestety, ma to również swoje minusy i nie da się ukryć, że rozmieszczenie takich padów nie jest wygodne. Odbija się to negatywnie zarówno na postawie, jaką będziemy przybierać podczas ćwiczeń, jak i na samej technice i dobrze jest mieć tego świadomość.
Coraz więcej firm ma tego świadomość, nawet w zestawach ze średniej półki cenowej często możemy dziś więc liczyć na bęben pełnowymiarowy, nietrudno się przy tym nie zgodzić, że jest to krok w dobrym kierunku. To jednak, co jest największą różnicą pomiędzy oboma zestawami jest zwykle określane mianem feelingu. Nasze odczucia doświadczane podczas gry na perkusji elektrycznej nigdy nie będą, w związku z tym, tożsame z tymi, jakie mamy wówczas, gdy zasiadamy do zestawu akustycznego.