Czy wiesz, że …? Ciekawostki o Krakowie

Im starsze miasto i bardziej odległa historia jego powstania, tym więcej tajemnic w sobie skrywa. Kraków w 2007 roku obchodził rocznicę 750 lat powstania, ale niektóre dokumenty mówią, że jest starszy co najmniej o 30 lat! Ciekawostek o Krakowie jest znacznie więcej i jeśli ktoś chce je odkryć, wystarczy tylko trochę poszukać i poczytać. Sprawdźmy, gdzie są dostępne informacje z pierwszej ręki!

Kiedy Kraków zbudowano?

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast przez zagranicznych turystów, którzy chcą poznać nasze państwo. Każdego roku do stolicy Małopolski przyjeżdża łącznie nawet kilkanaście milionów osób z całej Polski oraz zza granicy. Wizytówką Krakowa jest Rynek Główny, Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki i kilka innych symboli, znajdujących się na liście obowiązkowych punktów do zaliczenia. Niewielu turystów słyszało natomiast nieoczywiste ciekawostki o Krakowie, które pozwalają lepiej poznać miasto i jego niezwykłych mieszkańców.

Kilkanaście lat temu Kraków hucznie obchodził 750 rocznicę lokacji miasta. Według tradycji na mocy dokumentu wydanego w 1257 roku gród stał się pełnoprawnym miastem. Tyle tylko, że ta tradycja nie do końca zgadza się z innymi dokumentami. Kraków bowiem uzyskał prawa miejskie przynajmniej 30 lat wcześniej, wg informacji które publikują strony, na których są m.in. ciekawostki o Krakowie.  

Czy wiesz, że …? Ciekawostki o Krakowie 

Zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Zwiedzając Kraków z przewodnikiem, da się słyszeć różne ciekawe historie, dotyczące konkretnych budowli lub miejsc. Skąd się bierze legenda o Lajkoniku? W którym zamku widywano Białą Damę? Dlaczego Wanda nie chciała wyjść za Niemca? Przewodnicy to skarbnica wiedzy i choć trzeba przyznać, że niektórzy z nich odrobinę ubarwiają swoje opowieści, to przyjemnie jest doznać dreszczyku emocji podczas zwiedzania zabytkowych budowli. Nawet jeśli to tylko legenda, warto w niej szukać ziarnka prawdy.

Nie wszyscy mają okazję spacerować po mieście z przewodnikiem i naocznie sprawdzić ślady dawnych wydarzeń. Jeśli ktoś chciałby poczytać więcej – na portalu Kraków.travel są różne legendy, podania, opowieści i ciekawostki. Czytelnicy znajdą wiele fascynujących historii do odkrycia! Wirtualne poznawanie miasta jest przyjemne i wygodne, a przede wszystkim nie wymaga brania urlopu z pracy i pokonywania znacznych odległości.

Jakie tajemnice skrywa Kraków?

Każdy, kto chciałby dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywa Kraków, powinien odwiedzić miasto i udać w najbardziej ukryte zaułki Starego Miasta lub poszukać w Internecie. Czy wiesz, że dawny Kraków składał się z 42 nazwanych ulic, a każda z nich miała związek z topografią miasta lub dawnymi tradycjami? Jedną z nich jest Floriańska, która wychodzi z północno-wschodniego narożnika Rynku Głównego. Ulica ma zaledwie 335 m długości – to nie lada ciekawostki o Krakowie! Natomiast nazwa ulicy pochodzi od Bramy Floriańskiej, która zamyka od północy perspektywę i prowadzi w kierunku kościoła pod patronatem św. Floriana.

Portal Kraków.travel zaprasza wszystkich ciekawskich do poznania bliżej tajemnic miasta, w którym zamieszkał Smok Wawelski!