Który komputer do gier wybrać? Najważniejsze cechy dobrego komputera do gier

Najnowocześniejsze urządzenie z najwydajniejszymi podzespołami, zdolne do płynnego uruchamiania wymagających gier, to zdecydowanie komputer do gier. Możesz wybierać spośród gotowych zestawów przygotowanych przez ekspertów w sklepie lub samodzielnie zmontować komputer z wybranych podzespołów. Jak wybrać najlepsze komponenty do gamingowego PC - kartę graficzną, procesor, płytę główną, aby spełnić oczekiwania graczy? W tym przewodniku wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze komputera do gier.

Niezależnie od tego, czy budujemy własny komputer do gier, czy kupujemy gotowy zestaw, omówimy najważniejsze funkcje, na które należy zwrócić uwagę. Ta wiedza przyda się również, gdy będziesz chciał zmodernizować swój komputer. W ten sposób może dostosować się do wymagań najnowszych i najbardziej wymagających gier i aplikacji.

Komponenty komputera — najważniejsze informacje

Producenci podzespołów do komputerów do gier kilka razy w roku wprowadzają na rynek bardziej nowoczesne podzespoły do ​​komputerów PC. Poprawiają się ich możliwości, a jednocześnie zmieniają się ceny.

Jeśli kupujemy nowy sprzęt co kilka lat, musimy zwracać uwagę na każdy element. W takim razie wybieramy dobry komputer do gier, który pozwoli również długo grać w nadchodzące gry.

Wybór komponentów i wydajności zależy od gier, w które gramy lub planujemy grać. Czy będzie to Fortnite, Apex Legends, Elden Ring, FIFA 22, Call of Duty: Modern Warfare 2, Call of Duty: Warzone czy Cyberpunk 2077.

Dobry procesor do komputera do gier

Obecne gry i programy mogą korzystać z wielu rdzeni procesora. System Windows 11 wykorzystuje również wiele rdzeni, aby w pełni wykorzystać potencjał nowych procesorów Intel Core 12. generacji. Producenci oferują coraz mocniejsze jednostki, ponieważ maksymalizują one ogólną wydajność komputera.

Okazuje się, że model oferujący dwa rdzenie to za mało dla nowszych gier. Jeśli chcesz kupić dobry komputer do gier, warto wybrać procesor, który oferuje 4, 6, 8, a nawet 10 rdzeni.

Procesor do gier ze średnimi ustawieniami graficznymi

Przy wyborze procesora do gier absolutnie minimalnym wymaganiem jest 4-rdzeniowy lub 6-rdzeniowy model o wysokiej częstotliwości taktowania. Przykładem może być AMD Ryzen 5 5500 i Ryzen 5 5600 lub Intel Core i3-12100 i Core i3 12400. To nowoczesne, niedrogie jednostki. Są idealne, jeśli budujesz tani komputer do gier z umiarkowanymi ustawieniami graficznymi.

Który komputer do gier wybrać? Najważniejsze cechy dobrego komputera do gier

Procesor do gier z wysokimi ustawieniami graficznymi

Jeśli Twoim celem jest wydajniejsza gra na wyższych ustawieniach, to 8-rdzeniowa, 10-rdzeniowa lub 12-rdzeniowa jednostka wydaje się być idealnym wyborem. Na przykład AMD Ryzen 7 lub Intel Core i5 i Core i7.

Najlepiej korzystać z modeli najnowszej generacji – takich jak AMD Ryzen 7 5800X i Ryzen 7 5800X3D lub Intel Core i5-12600K oraz Core i7-12700K. W przypadku modeli AMD i Intel różnice w stosunku do starszych generacji mogą być znaczne.

Najlepszy procesor do przesyłania strumieniowego

Oczywiście ludzie nie przeżywają tylko grając w gry. 12-rdzeniowe i 16-rdzeniowe procesory nadają się również do przesyłania strumieniowego lub półprofesjonalnej grafiki i przetwarzania wideo.

Mocniejsze 12- lub 16-rdzeniowe układy, takie jak modele AMD Ryzen 9 i Intel Core i9, to w zasadzie sprzęt dla profesjonalistów. Tam głównym problemem jest wykonanie programu. Kupowanie takiego urządzenia tylko do grania nie jest dziś najlepszym rozwiązaniem.

Grafika do gier na PC – co to musi być?

Istnieją dwie główne cechy, które są ważne przy wyborze karty graficznej do gier: Generacja i oznaczenie wskazujące na typ GPU – dla modeli GeForce będzie to GTX lub RTX (np. GeForce GTX 1660 lub GeForce RTX 3060), natomiast najnowsze karty Radeon zazwyczaj mają w nazwie literę RX (np. Radeon RX 6750 XT).
Ilość pamięci graficznej - ważny element układu graficznego. Minimalne wymagania sprzętowe dla gry to 4 GB, obecnie zalecane jest 6 GB lub nawet 8 GB. Pozwala to na grę z dużą szczegółowością i rozdzielczością Full HD. Do odtwarzania 4K potrzebujesz 12 GB, a nawet 16 GB.

Budując zestaw przez lata, warto zainteresować się kartą graficzną pokroju GeForce RTX 2060 czy Radeona RX 5700. 

Na co Ty się zdecydujesz wybierając swój wymarzony komputer do gier?